ozguven

Özgüven

Özgüven kişinin kendini olduğu gibi kabul edebilmesi ve çevresine yansıtabilmesidir. Toplum içerisinde var olabilmek için diğerlerinin bizimle ilgili düşünceleriyle ilgili optimum düzeyde kaygının olması son derece sağlıklıdır fakat bazılarımız herkes tarafından her konuda ve hep sevilmek, beğenilmek ve olumlu algılanmak gibi gerçekçi olmayan mükemmeliyetçi beklentiler içerisinde olabilir. Özgüvenle ilgili sıkıntı yaşayan bireyler hem kendilerini olumsuz olarak değerlendirir, hem de çevreleri tarafından olumsuz şekilde yargılanacaklarına dair inançları vardır. Özgüven sıkıntısı yaşayan bireyler genellikle yeni insanlarla tanışmaktan, yeni bir ortama girmekten ya da yeni bir etkinliğe katılmaktan kaçınma eğiliminde olabilir ya da yoğun kaygı nedeniyle bahsedilen durumlar içerisinde kaldıklarında kendi görüşünü ortaya koyamama, sessiz kalma, aşırı uyumlu davranma gibi davranışlar sergilerler.

 

Özgüveninizi yeniden kazanabilmek adına yapabilecekleriniz şunlardır:

  • İnsanların yargılayıcı ve aşırı eleştirel olduğunu düşünmekten vazgeçmeye çalışın.
  • Kendinizle ya da eylemlerinizle ilgili mükemmeliyetçi beklentileri fark edin ve gerçekçi beklentiler belirlemeye çalışın. Mükemmeliyetçi beklentiler kaygınızı daha da arttırarak potansiyelinizi yansıtmanıza engel olabilir.
  • Eleştiri ile başa çıkma gücünüzü hafife almayın.
  • Kaçınmak ve sürekli güvenli alanda kalmak olumlu deneyime izin vermediği için hem neler olabileceğine dair düşüncelerinizi pekiştirir, hem de başa çıkma yöntemleri geliştirmek konusunda sizi hazırlıksız kılar. Bu nedenle kendinizi hazır hissettiğiniz ölçüde yeni insanlara, yeni ortamlara ve kendinizi ifade edip neler olacağını gerçekçi olarak gözlemlemeye fırsat tanıyın.
  • Uzun süredir kaçınma davranışları içerisindeyseniz ve eylem planı içerisindeyseniz kaygınızın yükselebileceğini ve bunun normal olduğu, kendinizi kaçındığınız davranışa maruz bıraktıkça kaygınızın azalacağını kabul edin.

 

Eğer kendinize yardım için attığınız adımlar yetersiz kalırsa konu ile ilgili profesyonel yardım almak için merkezimize başvurabilirsiniz.